Przed przestąpieniem do malowania dachu należy zrobić rozeznanie i przygotować materiały do pracy:
Ocena stanu dachu
Konserwacja i malowanie dachu z blachy (dachówki) powinna zostać poprzedzona dokładną ocenę aktualnego stanu dachu. Najlepiej zrobić o osobiście i z bliska zwracając uwagę na:
- przyczepność starej powłoki malarskiej
- czy występują ogniska korozji
- czy są miejsca szczególnie zabrudzone od sadzy z komina, zgromadzonych liści, tłuste miejsca itp.
Obliczenie powierzchni do malowania
Kolejnym etapem jest dokładne obliczenie powierzchni pod pomalowanie. Trzeba sprawdzić wymiary dachu biorąc poprawkę na skosy, załamania, ukucia kominów. W zależności od rodzaju pokrycia do zmierzonej powierzchnie należy uwzględnić poprawki. Na przykład dla blachy trapezowej należy dodać ok. 15%, dla blachy falistej, blachodachówki ok. 10%.
Oszacowanie ilości potrzebnej farby
Malując dachy farbami marki LOWICYN można założyć wydajność ok. 5m2 na litr (dwukrotna warstwa). Utworzone w ten sposób powłaka farby będzie miała grubość ok. 100 mikrometrów. Warto zabezpieczyć się w dodatkową ilość niż ta wynikająca wprost z powierzchni – na sytuację, jeśli będzie potrzeba wykonać poprawki. Na ilość zużytej farby pewien wpływ ma także temperatura powietrza oraz jakość i grubość pędzli.
Czyszczenie i odtłuszczanie
Kluczowy punkt w całej operacji. Czystość i przyczepność podłoża decyduje o trwałości wykonanej pracy. Przed malowanie należy koniecznie:
- oczyścić dach z zanieczyszczeń, tłustych plam i starej łuszczącej farby
- dokładnie oczyścić ogniska korozji
Jeżeli powierzchnia ocynkowana nie była nigdy malowana i jej stan jest dobry to skupiamy się głównie na odtłuszczeniu dachu.
Malowanie
Do malowania dużych, czystych powierzchni z płaskiej, felcowanej blachy dobrze sprawdzi się agregat malarski.
Do malowania dachów domów jednorodzinnych, które są pokryte blachą ocynkowaną – najlepiej nadaje się zwykły pędzel. Pędzel jest najlepszym narzędziem tam, gdzie wykorzystywana jest blacha jest profilowana, trapezowa lub falista i co utrudnia dokładne usunięcie zanieczyszczeń. Okucia kominów, załamania, skosy, wcięcia i daszki tworzą miejsca które wymagają szczególnej uwagi podczas oczyszczania i potem malowania. Wszędzie tam, gdzie powierzchnia metalu jest niejednorodna w skutek zakrzywień – najlepiej dotrzeć pędzlem.
Przystępując do malowania dachów nasza firma DACHMAL nie stawia rusztowań, kłopotliwych w transporcie i czasochłonnych w rozkładaniu. Preferujemy metodę alpinistyczną – pracujemy bezpośrednio na dachu korzystając ze specjalistycznych uprzęży. Dzięki temu możemy przystąpić do pracy praktycznie od razu po przybyciu na miejsce.
« powrót do poradników