zadzwoń do nasZadzwoń Darmowa wycena
Gwarancja stałej ceny do końca maja 2024!
Wypełnij formularz i odbierz rabat 200 zł usługę malowania (min. 100m2)

Malowanie dachów i ELEWACJI techniką alpinistyczną

Darmowa wycena
Dachmal > Poradnik > poradnik > Malowanie dachu pędzlem czy pistoletem?

Każda z metod malowania – przy użyciu agregatu malarskiego bądź pędzla – ma swoje wady i zalety. Są one na tyle istotne, że przystąpieniem do konserwacji dachu warto zastanowić nad ich właściwym wyborem.

Malowanie agregatem – wady i zalety.

agregat-malarski do malowania dachuPrzeznaczeniem agregatów malarskich jest malowanie DUŻYCH i GŁADKICH powierzchni. Do malowania mocno profilowanych elementów bądź ażurowanych agregat nie nadaje się.

Przy wielkim metrażu wykorzystanie pędzla (nawet w największym dostępnym rozmiarze) jest mało wydajne i powoduje dodatkowe problemy z równomiernością powłoki. Biorąc pod uwagę potencjalny pośpiech – łatwo popełnić błędy przy nakładaniu farby pędzlem – stąd często zdarza się, że na dużych powierzchniach malowanych pędzlem występują spore różnice w grubości nałożonej farby w skutek niedokładności. Wykorzystanie pędzla przy dużym dachu jest również po prostu zbyt męczące dla wykonawcy i aby uniknąć takich błędów – wyjściem jest wykorzystanie agregatu.

Dużą zaletą agregatu jest to, maszyna świetnie daje sobie radę jeśli powierzchnia blachy jest równomierna, gładka, bez dużych złamań, kątów gdzie strumień farby mógłby nierówno osiąść.

Bardzo duży wpływ na jakość malowania agregatem ma czystość powierzchni blachy, gdyż agregat zostawia równomierną warstwę farby napyloną z góry, która pokrywa wszystko , także pozostawione ewentualnie zabrudzenia (zatłuszczenia, zabrudzenia organiczne). W tych miejscach powłoka malarska nie będzie miała dobrego kontaktu bezpośrednio z metalem i będzie osłabiona. W przyszłości w tych miejscach farby będzie tracić właściwości, słabnąć i blacha może pod nią zacząć korodować. Czyszczenie dachu najlepiej przeprowadzić myjką ciśnieniową bez użycia detergentów, których potem ciężko całkowicie pozbyć się z oczyszczanej powierzchni.

Malowanie ręczne pędzlem – wady i zalety.

pędzel do malowania dachuMalowanie pędzlem jest najprostszą i w wielu przypadkach pozostaje najskuteczniejszą metodą malowania dachów pokrytych blachą. Weźmy typowy dom jednorodzinny o powierzchni dachu ok. 200 m2. Często wykorzystana blacha jest profilowana, trapezowa lub falista co utrudnia dokładne oczyszczenie z zanieczyszczeń. Okucia kominów, śniegołapy, załamania, skosy, wcięcia i daszki tworzą miejsca które wymagają szczególnej uwagi podczas oczyszczania i potem malowania. Wszędzie tam powierzchnia metalu jest niejednorodna, w skutek zakrzywień pojawiają się na blasze mikro zniekształcenia (wgłębienia bądź głębsze uszkodzenia).

Wielką zaletą malowania pędzlem jest to, że pędzel umożliwia dokładnie dotarcie farbą we wszelkie załamania, wgłębienia, pory i nierówności podłoża. Dodatkowo pędzel jest niezastąpiony do dokładnego pomalowania elementów ażurowych i mocno profilowanych.

ręczne malowanie

Na dachach jest wiele miejsc, gdzie najlepiej sprawdzi się pędzel

Malując pędzlem jesteśmy w stanie dotrzeć z farbą do wszystkich zakamarków. Dodatkowo w sytuacji, gdy na powierzchni dachu w miejscach trudno dostępnych pozostały ewentualne zanieczyszczenia – to poprzez wielokrotne pociągnięcia pędzlem jesteśmy w stanie rozmyć i rozprowadzić je  po większej powierzchni. Dzięki temu nałożona warstwa farby będzie lepiej stykać się z podłożem.

Malowanie pędzlem jest najbardziej odpowiednią metodą nanoszenia przy niezbyt dokładnym oczyszczeniu powierzchni metalu. Przy malowaniu dachów domów jednorodzinny niewielki zysk czasowy z użycia agregatu ma drugorzędne znacznie wobec zalet malowania dachu pędzlem.

Wszystkie te korzyści sprawiają, że na dachy malowane metodą ręczną dajmy rozszerzoną gwarancję.

Oceń tekst:
22 votes, average: 4,50 out of 522 votes, average: 4,50 out of 522 votes, average: 4,50 out of 522 votes, average: 4,50 out of 522 votes, average: 4,50 out of 5 ilość głosów: 22, średnia ocena: 4,50
Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc oceniać.
Loading...
« powrót do poradników
© 2024 - wszelkie prawa zastrzeżone by Ewa Spytkowska DACHMAL 1
Polityka prywatności | intermania.pl